Šiltovky patria istotne k najobľúbenejším pokrývkam hlavy aké si kedy dejiny nášho ľudstva pamätajú. Šiltovky sa využívajú hlavne kvôli výskytu slnka. Skôr, ako budem slnko obviňovať a kritizovať za všetko možné treba priznať, že slnko je vlastne veľmi potrebné a užitočné a navyše sme to my ľudia, ktorí mu neúmyselne vchádzajú do cesty, a preto nás neraz oslepí. Tento “konflikt” sa dá, ale jednoduchú vyriešiť. A to vďaka šiltu, ktorý zdobí šiltovku z prednej strany. Šiltovky dokonale plnia “akúsi” ochranu či preventívnu funkciu, ktorá “zabraňuje” slnku “hľadieť” nám do tvare. Mohli by sme povedať, že sú akousi prevenciou, čo sa týka priameho kontaktu so slnkom. Lúče slnka vedia byť niekedy naozaj nepredvídateľne nikdy neviete kedy sa táto jediná hviezda slnečnej sústavy zjaví a začne vás prenasledovať, ako vlastný tieň. Ich atraktívny vzhľad je pritom veľmi oslnivý aj keď s týmto slovíčkom treba byť veľmi “opatrní“.

šiltovka

Šiltovka má za úlohu zabrániť tomu, aby vás slnko vyrušovalo nech už robíte čokoľvek. Šiltovky sa využívajú často pri rôznych športových či pohybových aktivitách, kde záleží na plnej koncentrácii a sústredenosti. Pre príklad šiltovka sa môže použiť pri týchto aktivitách: beh, plážový volejbal, chôdza či inline korčuľovanie (na kolieskách). Napríklad taký tenisti využívajú šiltovky veľmi často. Je to spôsobené tým, že “slnko” sa objavuje na rozhorčených kurtoch skoro pravidelne. Je to jediný “divák“, ktorý sa dostane na každý zápas, a to bez toho, aby zaplatil za lístok, čo i len jeden cent. Preto je na mieste, že profesionáli, akými sú tenisti využívajú šiltovky primárne na ochranu hlavy. Na kurtoch strávia často aj 3 a viac hodín, a preto si je ťažko predstaviť, ako by sa dokázali sústrediť na hru ak by im slnko po celý ten čas svietilo priamo do oči.

šiltovka

Okrem športu sú obľúbené aj na rekreáciu, čiže na rôzne prechádzky alebo ich môžete využiť pri manuálnej činnosti, ako to robia tisícky rôznych pracovníkov, alebo ľudia, čo vykonávajú nejakú fyzickú činnosť napríklad na svojej záhrade. Šiltovky, ale neplnia rolu len nejakých “pomocníkov” či “ochrancov” pred “neškodným” slniečkom. Plnia aj estetickú funkciu, ako už bolo okrajovo spomenuté keďže sa pravom považujú za dokonalý módny doplnok. Za posledné roky sa z nich stal už dnes legendárny módny kúsok, ktorý by mal mať vo svojom šatníku azda každý kto sa zaujíma o módu. Rôzne druhy šiltoviek dávajú priestor každému, aby si vybral tu pravú. U mladých sú obľúbené šiltovky s rovným šiltom, ktoré preslávila kedysi hip-hopová komunita. Najčastejšie sa, ale môžete stretnúť s tzv. bejzbalovou šiltovkou, ktorá má svoj šilt zahnutý a ponúka univerzálne využitie.