Horúce a suché počasie si užívame práve v tomto období v celej Európe, prší málo, a tak je vysoké riziko vzniku požiarov kdekoľvek, na poli či v domácnostiach. Treba byť veľmi ostražitý a s otvoreným ohňom zaobchádzať opatrne, aby sme nemuseli utekať z horiaceho domu či bytu. Na tieto účely sú však navrhované protipožiarne dvere riešenia, bezpečné protipožiarne uzávery, kam patria dvere či okná.

Stop šíreniu nebezpečného ohňa

Projekty domov rátajú s každou alternatívou, aj so šírením ohňa od jeho zdroja, preto musia zabezpečiť, aby materiály, ktoré sa na výrobu zariadenia používajú, mali vlastnosti, ktoré odolávajú ohňu do určitého času. Protipožiarne systémy vyrába a na stavby dodáva spoločnosť SCHÜCO, a tiež ALUPROF. Obe firmy majú dlhú tradíciu a ponúkajú konštrukcie, ktoré dokážu splniť požiadavky na zaistenie požiarnej bezpečnosti stavieb, vyriešia okná, dvere, steny, fasády, všetky sú certifikované v inštitútoch v Európe.

Protipožiarne materiály zahŕňajú aj hliník, ktorý svojou variabilnosťou už dokázal, že vyrobiť z neho je možné takmer čokoľvek. Dverné systémy, určené na odolnosť proti ohňu, obsahujú okrem základnej konštrukcie a skla aj iné, dôležité súčasti a prvky, bez ktorých je ich funkčnosť ohrozená či nemožná. Sklá majú tiež bezpečnostný certifikát kvality, no do dverí sú potrebné aj špeciálne prvky, napríklad ohňovzdorné vložky a podobne.

Systémy konštrukcií dverí a okien

Oceľové dvere, ktoré majú za úlohu plniť požiarny uzáver, sa vyrábajú s odstupňovaným časom odolnosti pred ohňom, rozličných rozmerov či typov, a to vplýva aj na tvorbu ceny za tieto protipožiarne dvere. Dôležité je množstvo materiálu, jeho kombinácie, rozmery, napríklad atyp, špeciálne prvky a iné vybavenie. Rozpočtár musí všetky tieto faktory vziať do úvahy a zapracovať do cenovej ponuky, ktorá je súčasťou každého projektu. Pri premýšľaní nad tým, či investovať do drahších protipožiarnych uzáverov na svojej stavbe, treba myslieť aj na náhodu či nešťastie, ktoré vás môžete postretnúť a ktorého dôsledky takto môžete do určitej miery zmierniť.