Aké okná chcete zvoliť, kúpiť a následne umiestniť na váš dom či stavbu? Zdá sa to byť možno nenáročná voľba, už len taký doplnok, hoci výber okien vie byť kľúčovou súčasťou bývania. A to ako po stránke vzhľadu, štýlu a dizajnu, tak aj z praktického hľadiska a funkčnosti okien, ktorá budú zdobiť konkrétny dom či budovu.

budova, činžiak

A podľa čoho sa najčastejšie vyberajú tie správne typy okien? No predovšetkým podľa materiálu a rámov, čo bude obklopovať sklenené výplne. V tomto prípade sú populárnymi možnosťami- plast, drevo alebo hliník, prípadne kombinácia drahého hliníka s lacnejším materiálom.

Hliníkové okná LMmont.sk sú dobrou ukážkou toho, prečo sa hliníkové rámy tešia popularite aj napriek tomu, že v porovnaní s takým plastom ide o finančne náročnejšiu záležitosť. Vzápätí ale treba priznať, že hliník nám poskytuje zaujímavejšie dizajnové riešenia, ďalej treba vyzdvihnúť jeho odolnosť a skutočne vysokú životnosť (v prípade hliníkových okien je to asi 80 až 100 rokov). Hliník spoľahlivo odoláva korózii, je pevný a v podstate imúnny aj voči extrémnym zmenám vonkajších teplôt. Z tohto dôvodu preto ani nie je náročná údržba týchto rámov, sú prirodzene odolné, čo sa napríklad nedá povedať o drevených oknách. A ako už bolo spomenuté, tieto typy okien z hliníku dominujú aj v dĺžke svojej životnosti.

budova, architektúra

Potom sú tu ale ďalšie dôležité dôvody, prečo sa hliník v spojitosti s oknami teší obľube. A tieto dôvody súvisia s dizajnom okien.

Za prvé, tento materiál je ľahký a estetický, výrobky z hliníka ukážu naozaj štýlovo a moderne. Aj tieto okná sa preto dokážu výborne prispôsobiť rôznym štýlom architektúry. Za druhé, je to variabilita, ktorú ponúka táto kategória okien. Hliník je tvarovateľný, nosný a pritom ľahký materiál. To umožňuje vyrobiť napríklad okná atypických a veľkých rozmerov. Populárnou voľbou sú práve obrovské sklenené výplne, ktoré je možné vďaka hliníku použiť.