V súčasnosti veľa ľudí dáva prednosť najúspornejšiemu osvetleniu z kategórie LED. Sú to svetlá, v ktorých ako zdroj žiarenia svietia emitujúce diódy. Síce si tieto diódy primárne spájame s moderným osvetlením, pravda je taká, že technológia LED sa v rôznych podobách (napr. v obrazovkách) využíva už desaťročia. Svetlo emitujúca dióda má nízky odber a za posledné roky sa uchytila ako zdroj svetla v žiarovkách či v ďalších formách osvetlenia ako napríklad led reflektor 100w, ktoré prinášajú úsporu elektrickej energie. Z hľadiska iných možností, ktoré ponúka trh s osvetlením, sa tieto svetlá radia k najviac efektívnym v premieňaní elektrickej energie na svetlo. Sú v tomto smere oveľa efektívnejšie, než staré žiarovky. Aké teda vám, ako užívateľovi prinesú benefity?

Žiarovka, elektrina

Je to hlavne efektívna úspora elektrickej energie.

Síce je kúpna cena led žiaroviek o niečo vyššia ako kúpa klasickej žiarovky, v konečnom dôsledku ide o výhodnú investíciu vďaka tomu, že „ledky“ vám budú pravidelne šetriť účty za elektrinu. Uveďme si príklad. Starú 40 wattovú žiarovku dokáže nahradiť len 4 wattová led žiarovka. Je to spôsobené aj tým, že ledka sa nezahrieva, neprodukuje takmer žiadne teplo a väčšina spotrebovanej energie sa mení priamo na svetlo. Pre úplnosť, do tepla produkuje len 20 % energie, zatiaľ čo do svietenia až 80 %.

Sklad žiaroviek

Pritom stará žiarovka produkuje naopak veľkú časť práve do zahrievania a tepla, pri jej výmene sa môžeme aj popáliť. Ďalšou výhodou z hľadiska využívania týchto modernejších svetiel v budúcnosti je ich oveľa vyššia životnosť, ktorá sa odhaduje na asi 60 000 hodín. Žiarovku s označením LED a jej úsporné vlastnosti si teda užijete oveľa dlhšie a nebude potrebné každú chvíľu meniť žiarovku za novú tak, ako sme boli zvyknutí pri tých klasických.

Sú vhodnejšie pre životné prostredie.

Led žiarovka neobsahuje ortuť a jej žiarenie je zdravšie pre životné prostredie. Navyše je takmer zo 100 % recyklovateľná.