Antigénové testy sa stali bežnou súčasťou našej spoločnosti a mnohých domácností od prepuknutia pandémie COVID-19. Na začiatku nás testovali iba zdravotníci, no s postupom času a vývinom vedy prišli aj samostatné testovacie sady, ktoré sú dostupné aj pre bežného laiky. Antigénové testy fungujú na princípe rozoznávania vírusu či baktérie, ktoré sú prítomné napríklad v slinách či iných telových tekutinách. Antigénový test dokáže rozoznať ich prítomnosť, spúšťa sa chemická reakcia, ktorá spôsobí vytvorenie dvoch čiarok na teste. Jedna čiarka znamená test negatívny, dve čiarky znamenajú, že ste boli otestovaní pozitívne, a teda máte ochorenie COVID-19.

pouzitie antigenoveho testu

Jednou z veľkých výhod antigénových testov je ich aktuálne ľahká dostupnosť. Viete si ich kúpiť takmer v každej lekárni či internetovom obchode. Okrem toho je ich obrovskou výhodou aj rýchlosť testovania a poskytnutie výsledkov za pár minút. Pri testovaní jednoducho využite paličku určenú na výter. Výter z nosa či hrdla zaberie doslova pár sekúnd. Na výsledok si počkáte pár minút, ale je to oveľa rýchlejšie ako v prípade takzvaných PCR testov.

antigenove testy

Výsledok budete teda vedieť do pár minút, čo v prípade pozitívneho nálezu umožní vykonať preventívne opatrenia čo v najkratšom čase. Ich nevýhodou môže byť to, že aj v prípade, že ste nakazený ochorením, nemusí byť váš výsledok pozitívny. Nie sú teda tak presné ako PCR testy, no vo väčšine prípadov fungujú spoľahlivo. Antigénové testy sa využívajú najmä na skoré zistenie prítomnosti choroby. Vďaka nim môžeme aj ochorenie sledovať, teda monitorovať pacienta počas priebehu jeho ochorenia. Vďaka tomu získame cenné informácie o prítomnosti vírusu. Antigénové testy sú dôležitou súčasťou na boj s infekčnými ochoreniami. Vďaka nim ich môžeme odhaliť v ich skorom štádiu a zabrániť tak ich šíreniu v populácii.